Exekuce | Oddlužení

Exekuce a exekutoři vs. realita

PůjčkaJinak | CZ 01.07.2011

Podělte se s námi o své zážitky a zkušenosti s exekucí, exekutory či oddlužením v reálném životě. Vaše příspěvky mohou pomoci rodinám při řešení těžké a složité finanční situace. Za Vaše příspěvky a poznatky Vám budou srdečně zavázáni.

Tým | PůjčkaJinak | CZ

Re: Exekuce a exekutoři vs. realita

Dana 17.03.2014
Dobrý den,
toto téma je bohužel pro nás velmi čerstvé. Manžel má exekuci kvůli nezaplacenému zdr. pojíštění. Byl dlouhodobě nezaměstnaný, tak nemohl platit. Já pobírám invalidní důchod, takže tam to také nešlo. Na začátku března, dorazily dva dopisy se zeleným pruhem. V jednom bylo, že má zaplatit pohledávku jinak že bude zahájeno exekuční řízení a v druhém už byl exekuční příkaz na plat. Oba dorazily ve stejný den podotýkám(což si myslím, že by nemělo být). Samozřejmě zde byla uvedena lhůta 30 dní na dobrovolné splacení. Ale nyní už nám oběma zablokovali účty, tudíž se nemůžeme dostat k penězům a uhradit. Ihned po přijetí dopisů jsme žádali o splátkový kalendář, vzhledem k tomu, že částku pohromadě nemáme. Do dnes se nikdo neozval. Tak teď se jenom bojím aby nepřišli ještě k nám domů. Přitom to není kdoví jak velká částka. Prostě obyčejný člověk nemá právo na nic. Nikdo se s váma už nebaví jak dlužíte.

Nezabavitelná částka z platu a její výše, výpočet při exekuci

Vašek L . 01.07.2011
Zákonem je stanovená nezabavitelná částka, která musí každému zaměstnanci zůstat z jeho mzdy bez ohledu na výši jeho dluhů. Horší ovšem je, pokud je zablokovaný celý účet. Než se vše vyjasní, jsou peníze u exekutora. Stránka stručně řeší otázku nezabavitelné částky a nabízí její výpočet.

kalkulace 2009. Platí, že aktivní přístup a snaha domluvit se na formě úhrady dluhů se vyplatí. Naopak hrát „mrtvého brouka” se nevyplácí. Postup výpočtu nezabavitelné částky je upraven nařízením vlády číslo 367/2007 Sb., v platném znění.

Nezabavitelná částka se skládá ze dvou částek: na osobu povinného = 4 187,33 Kč a na každou osobu, které je povinen poskytovat výživné = 1 046,83 Kč.

Dále se k úhrnu těchto částek přičítá 2 093 Kč, což je 1/3 z výpočtové základny 6 281 Kč stanovené ze součtu životního minima jednotlivce 3 126 Kč plus normativních nákladů na bydlení 3 155 Kč.


Příklad pro představu:

Svobodný bezdětný občan musí na základě soudního usnesení uhradit dluh ve výši 150 000 Kč. Dobrovolně tak neučil a přichází na řadu srážka ze mzdy. Jeho čistá mzda činí 22 000 Kč. Sraženo mu bude celkem 15 719 Kč - jeho nezabavitelné minimum totiž činí 4 187,33 Kč + 2 093 Kč, tj. celkem 6 281 Kč. Otci vyživujícímu dvě děti na základě stejných předpokladů zůstane z čisté mzdy o 2 094 Kč více. Na každé dítě činí nezabavitelné minimum 1 046,33 Kč. Jeho čistá mzda po srážce bude činit 8 375 Kč.


Přidat nový příspěvek

Anketa

Nalezli jste na těchto webových stránkách dostatek informací o exekuci a oddlužení?

ANO (42)
NE (8)

Celkový počet hlasů: 57